Mnogość kolorów, wzorów czy materiałów z którego wykonane są drzwi, może zdezorientować potencjalnego nabywcę i sprawić kłopot w dokonaniu ostatecznego wyboru. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze, oprócz walorów estetycznych, to rodzaj pomieszczenia do którego chcemy je zamontować oraz surowiec z którego są wykonane. Warto również znaleźć kompromis pomiędzy ceną i funkcjonalnością.

Typy pomieszczeń

Drzwi montowane w pomieszczeniach wymagających lepszej cyrkulacji powietrza, jak np. łazienki, powinny posiadać nad dolną krawędzią dedykowane otwory wentylacyjne lub  podcięcie tej krawędzi o wysokości 10-30 mm. Najczęściej wybierane wzornictwo, to drzwi pełne bądź z okienkami przeszklonymi satynowym szkłem ograniczającym przejrzystość.
Gdy nasz spokój zakłócają uciążliwe hałasy, można zastosować drzwi akustyczne o dobrych właściwościach wyciszających. Parametrem odpowiadającym temu atrybutowi, tak samo jak w przypadku okien, jest wartość „Rw”. Dobra izolacja przed dźwiękami zaczyna się od Rw powyżej 30 dB.
Pomieszczenia, które bezpośrednio połączone są z nieogrzewanymi powierzchniami, mogą dzielić grubsze, wypełnione specjalnym materiałem termoizolacyjnym drzwi. Pamiętajmy, że mała z tego będzie korzyść, o ile nie zadbamy również o docieplenie samej konstrukcji budynku.

Rodzaj i materiał

Najpopularniejsze są drzwi jednoskrzydłowe. Typowa szerokość ościeżnic to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Są one dobierane do grubości otworu, w którym ma być zamontowana stolarka. W wyjątkowych przypadkach stosuje się drzwi dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach. Przy wyborze ich rodzaju musimy zwrócić uwagę na stronę, w którą się mają otwierać. Określa się to poprzez stanięcie naprzeciw drzwi tak, aby możliwe było otwarcie ich do siebie. Kiedy zawiasy umieszczone są z naszej lewej strony – są to drzwi lewe, jeśli z prawej – prawe.
Drzwi mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego, płyt MDF (płyta pliśniowa średniej gęstości) lub tłoczonych płyt HDF (płyta z włókien drzewnych o dużej twardości i podwyższonej gęstości). Drewniane najczęściej występują w naturalnym kolorze lub są malowane na inny, z widocznymi charakterystycznymi słojami. Płyty natomiast pokrywa cienka okleina (laminat) z tworzywa naturalnego lub sztucznego, zwykle imitująca drewno. Istnieją także drzwi całkowicie lub w większej części przeszklone. Solidne szkło hartowane wcale nie musi być mniej odpornym od drewna materiałem, a w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła, są bardziej funkcjonalne.

Wzór i kolor

Bywają gładkie, z wytłoczonymi wzorami i szklonymi wstawkami. Kolor powinien współgrać z ogólną koncepcją wystroju pomieszczenia. Często dobierany jest pod odcień parkietu, co jest szczególnie efektowne przy ciemnych, egzotycznych rodzajach drewna. Stosuje się też efekt kontrastu czyli całkowite przeciwieństwo powyższego. Istnieje pewna zasada, która mówi, że w mniejszych pomieszczeniach bardziej pożądane są kolory jasne, takie jak biel, klon, brzoza, sosna, jesion, jasny buk, jasne odmiany dębu. Powiększa to optycznie przestrzeń i nadaje bardziej przestronnego charakteru. Badania na ten temat potwierdzają, że w niedużych pomieszczeniach czujemy się swobodniej w otoczeniu delikatnej kolorystyki. Na dużych powierzchniach, aby uczynić je bardziej przytulnymi i pomniejszyć wizualnie, stosuje się ciemne barwy jak np. dąb, wiśnia, orzech, heban. Styl i kolor klamek to ostatnia do ustalenia kwestia. Ze wszystkimi dostępnymi przez producentów opcjami, można zapoznać się przeglądając wzorniki w naszym punkcie handlowym.

Cena

Każdy ma swoje potrzeby i powinien znaleźć kompromis pomiędzy jakością, a kwotą, którą jest w stanie przeznaczyć na wymianę stolarki. Prawdziwe drewno jest sporo droższym rozwiązaniem, także w późniejszej konserwacji, ale cechuje je ponadczasowość, styl i oryginalność. Drzwi wykonane z płyt MDF i HDF są trwałe, tanie i niewymagające specjalnej konserwacji, płyty te, bardzo często używane są do produkcji paneli podłogowych czy mebli. To również dobra inwestycja. Zapoznaj się z szerokim asortymentem drzwi wewnętrznych w dziale – Produkty.

atrial.pl © wszelkie prawa zastrzeżone